EXPERT-NET S.C. - mgr inż Piotr Bertrandt - biuro      info@expert-net.pl       664-730-542

Blog

opinia techniczna

Precyzyjne i fachowe ustalenie stanu samochodu rzadko kiedy jest łatwe. W większości przypadków będzie wymagało potężnego zasobu wiedzy eksperckiej i sporego doświadczenia, z uwagi na liczbę czynników, jakie muszą być wzięte pod uwagę. W sytuacjach, gdy kondycja auta musi być ustalona ponad wszelką wątpliwość, pomocą służą rzeczoznawcy przygotowujący opinie techniczne pojazdów. Przekonajmy się, czym jest takie opracowanie i sprawdźmy, kiedy może okazać się konieczne.

samochód po kolizji

Zgodnie z przepisami spowodowanie szkód oznacza konieczność ich naprawienia. W sytuacji, gdy z winy innego kierującego pojazd został uszkodzony, jego właściciel ma możliwość pozyskania od sprawcy środków pozwalających na pokrycie poniesionych strat. W zależności od sytuacji zobowiązanie to może przejść na ubezpieczyciela, który wystawił polisę OC, jednak choć wiąże się to z tym, iż poszkodowany otrzyma niezbędną kwotę od innej osoby w ramach likwidacji szkody komunikacyjnej, nie zmienia to jednak jego uprawnień. Do określenia, jaka suma będzie w konkretnej sytuacji potrzebna, nie obejdzie się bez sporządzenia szczegółowej wyceny. Najlepiej, jeżeli w razie wątpliwości zleci się ją wybranemu przez siebie ekspertowi.

rzecznoznawca samochodowy

Ustalenie wartości rozmaitych rzeczy np. dzieł sztuki czy nieruchomości nie zawsze jest łatwe i często wymaga dobrej znajomości danej branży. Reguła ta dotyczy też motoryzacji, gdzie proste porównanie cen samochodów oferowanych za pośrednictwem serwisów ogłoszeniowych nie pozwoli na precyzyjne oszacowanie realnej ceny. Zupełnie inaczej będzie w sytuacji, gdy wyceną zajmie się rzeczoznawca samochodowy. Nierzadko zlecenie mu tego zadania będzie niezbędne nie tylko z chęci uzyskania miarodajnej informacji, ale również z powodu wymogów formalnych. Przekonajmy się, kiedy należy skorzystać z pomocy rzeczoznawcy i sprawdźmy, co bierze on pod uwagę.

naprawa samochodu

 

Wykonanie naprawy samochodu, który został uszkodzony w wyniku stłuczki, kolizji czy wypadku jest w większości przypadków finansowane z ubezpieczenia OC sprawcy, a jeżeli nie można go ustalić z polisy autocasco poszkodowanych. Przed przystąpieniem do prac konieczne jest uzyskanie wyceny poniesionych szkód, co pozwoli na wystąpienie z roszczeniem wobec ubezpieczyciela o wypłatę stosownej kwoty. Sporządzenie kosztorysu naprawy najlepiej powierzyć niezależnemu ekspertowi, ponieważ umożliwi to uniknięcie zaniżania cen części i stosowania metod, które nie dają gwarancji odtworzenia pełnej wartości pojazdu sprzed wystąpienia szkody. Przekonajmy się, co musi się znaleźć w kosztorysie oraz sprawdźmy, komu i kiedy będzie on potrzebny.

samochód zabytkowy

 

Miłośnicy motoryzacji cenią sobie starsze samochody, które wyróżniają się zastosowanymi w nich rozwiązaniami konstrukcyjnymi, projektem nadwozia lub historią. Szczególnymi względami cieszą się auta zabytkowe, które nierzadko są traktowane jako przedmioty kolekcjonerskie lub lokata kapitału. Ze względu na unikatowy charakter takich maszyn wycena pojazdów zabytkowych musi opierać się na nieco innych podstawach niż typowych współczesnych aut. Przekonajmy się, jaki samochód może zostać uznany za zabytek i sprawdźmy, na jakiej podstawie określa się jego wartość rynkową.

mechanik samochodowy

Szacowanie wartości przedmiotów w większości przypadków wymaga doskonałej znajomości ich specyfiki, a także świetnego rozeznania w aktualnych ofertach rynkowych oraz rzeczywistych cenach transakcyjnych. Jednym z obszarów, w którym pomoc rzeczoznawcy może być nieodzowna będzie wycena wartości rynkowej pojazdu. Choć zwykle nie korzysta się z tego rodzaju usług przy typowej sprzedaży używanego auta, to istnieje wiele sytuacji, w których nie będzie się można obejść bez eksperta w tej dziedzinie. Przekonajmy się, co wpływa na wartość pojazdu i zobaczmy, kiedy będzie warto zwrócić się do rzeczoznawcy.

Copyright ©  www.expert-net.pl - biuro rzeczoznawców samochodowych,  wykonanie: strony www Warszawa