EXPERT-NET S.C. - mgr inż Piotr Bertrandt - biuro      info@expert-net.pl       664-730-542

Ustalenie wartości rozmaitych rzeczy np. dzieł sztuki czy nieruchomości nie zawsze jest łatwe i często wymaga dobrej znajomości danej branży. Reguła ta dotyczy też motoryzacji, gdzie proste porównanie cen samochodów oferowanych za pośrednictwem serwisów ogłoszeniowych nie pozwoli na precyzyjne oszacowanie realnej ceny. Zupełnie inaczej będzie w sytuacji, gdy wyceną zajmie się rzeczoznawca samochodowy. Nierzadko zlecenie mu tego zadania będzie niezbędne nie tylko z chęci uzyskania miarodajnej informacji, ale również z powodu wymogów formalnych. Przekonajmy się, kiedy należy skorzystać z pomocy rzeczoznawcy i sprawdźmy, co bierze on pod uwagę.

Kiedy przyda się wycena od rzeczoznawcy?

Zlecenie wyceny pojazdu rzeczoznawcy pozwala na uzyskanie dokładnej informacji na temat jego wartości. Z możliwości takiej warto skorzystać, gdy potrzebne będzie formalne i powszechnie uznawane potwierdzenie faktu dokonania wyceny, przydatne m.in. w kontaktach z firmą ubezpieczeniową. Dokument tego rodzaju okaże się niezbędny przy niektórych postępowaniach sądowych – np. gdy obecny właściciel żąda wypłacenia odszkodowania za wady ukryte auta. Rzeczoznawca może też pomóc, gdy kosztorys naprawy przedstawiony przez ubezpieczyciela jest zaniżony. Bez formalnej wyceny ciężko będzie dochodzić swoich praw w sporze z dealerem czy producentem. Jest ono też często nieodzowne np. w postępowaniach spadkowych.

Jak powstają wyceny?

Przygotowanie wyceny odbywa się zwykle na podstawie cen transakcyjnych dotyczących pojazdów tej samej marki w zbliżonym wieku, stanie technicznym oraz o podobnym poziomie wyposażenia. Rzeczoznawca bierze też pod uwagę zużycie oraz inne istotne czynnik np. uszkodzenia czy popularność danego auta. Bardziej złożone jest ustalanie wartości samochodów rzadko spotykanych.

Copyright ©  www.expert-net.pl - biuro rzeczoznawców samochodowych,  wykonanie: strony www Warszawa