EXPERT-NET S.C. - mgr inż Piotr Bertrandt - biuro      info@expert-net.pl       664-730-542

Zgodnie z przepisami spowodowanie szkód oznacza konieczność ich naprawienia. W sytuacji, gdy z winy innego kierującego pojazd został uszkodzony, jego właściciel ma możliwość pozyskania od sprawcy środków pozwalających na pokrycie poniesionych strat. W zależności od sytuacji zobowiązanie to może przejść na ubezpieczyciela, który wystawił polisę OC, jednak choć wiąże się to z tym, iż poszkodowany otrzyma niezbędną kwotę od innej osoby w ramach likwidacji szkody komunikacyjnej, nie zmienia to jednak jego uprawnień. Do określenia, jaka suma będzie w konkretnej sytuacji potrzebna, nie obejdzie się bez sporządzenia szczegółowej wyceny. Najlepiej, jeżeli w razie wątpliwości zleci się ją wybranemu przez siebie ekspertowi.

Co bierze pod uwagę rzeczoznawca?

Celem odszkodowania jest pokrycie kosztów przywrócenia rzeczy do stanu, w jakim znajdowała się przed zdarzeniem. W tym celu konieczne okaże się więc dokładne zbadanie rozmiarów poniesionych strat. W przypadku szkód komunikacyjnych będzie to zwykle polegało na oględzinach pojazdu. W ramach przygotowania ekspertyzy rzeczoznawca określa, jakie podzespoły muszą zostać wymienione, a które da się naprawić. W wycenie podawane są zarówno koszty zakupu części, jak i ceny, jakie trzeba zapłacić za poszczególne usługi np. związane z naprawą blacharską, lakierowaniem czy montażem zniszczonych elementów mechanicznych.

Dlaczego wyceny muszą sporządzać rzeczoznawcy?

Przygotowanie rzetelnej wyceny wymaga znakomitej znajomości zasad konstrukcji pojazdów oraz procedur służących do przywracania im sprawności. Konieczna będzie także świetna orientacja w możliwościach naprawy, a ponadto dostęp do bieżących stawek robocizny, cen podzespołów oraz – co niezmiernie ważne – dobra orientacja w przepisach i praktyce orzeczniczej sądów.

Copyright ©  www.expert-net.pl - biuro rzeczoznawców samochodowych,  wykonanie: strony www Warszawa