EXPERT-NET S.C. - mgr inż Piotr Bertrandt - biuro      info@expert-net.pl       664-730-542

 

Miłośnicy motoryzacji cenią sobie starsze samochody, które wyróżniają się zastosowanymi w nich rozwiązaniami konstrukcyjnymi, projektem nadwozia lub historią. Szczególnymi względami cieszą się auta zabytkowe, które nierzadko są traktowane jako przedmioty kolekcjonerskie lub lokata kapitału. Ze względu na unikatowy charakter takich maszyn wycena pojazdów zabytkowych musi opierać się na nieco innych podstawach niż typowych współczesnych aut. Przekonajmy się, jaki samochód może zostać uznany za zabytek i sprawdźmy, na jakiej podstawie określa się jego wartość rynkową.

Kiedy samochód ma status auta zabytkowego?

Auta zabytkowe to pojazd, który ma przynajmniej 30 lat, a produkcję konkretnego modelu zakończono przed co najmniej 15 latami. Poza tym samochód musi się składać w minimum 75% z oryginalnych części. Status auta zabytkowego mogą uzyskać także auta niespełniające tych kryteriów, lecz istotne dla historii motoryzacji. Za zabytek może być także uznany pojazd, który należał do sławnej osoby. Możliwe jest też przyznanie takiego statusu replice samochodu. Warunki te przesądzają jednak wyłącznie o możliwości zarejestrowania auta jako zabytkowego, a więc otrzymania „żółtych” tablic. Choć wiąże się to z takimi korzyściami jak możliwość zawierania OC na czas określony czy brakiem obowiązku wykonywania badań technicznych, to nie ma bezpośredniego związku z jego wartością.

Na jakiej podstawie wycenia się auta zabytkowe?

Samochody zabytkowe ze względu na swój niepospolity charakter nie mogą być wycenione przez proste porównanie z cenami rynkowymi skorygowane ich stanem technicznym. W zależności od tego, z jakim autem mamy do czynienia na wartość będzie wpływał wiek, rzadkość występowania, rodzaj pojazdu i jego marka. Bardzo ważny jest stan, w jakim samochód został zachowany oraz ilość oryginalnych części. Rzeczoznawca zajmujący się wyceną pojazdów samochodowych bierze też pod uwagę kwestie związane z historią konkretnego egzemplarza. Duże znaczenie ma też zainteresowanie danym modelem ze strony kolekcjonerów czy ceny płacone za podobne auta. W Expert-Net podczas badania pojazdu zabytkowego dla potrzeb oszacowania jego wartości posługujemy się procedurą oceny stanu, opracowaną przez Dekra i Classic-Data, która uwzględnia ocenę ponad 150 parametrów i cech pojazdu mających wpływ na jego wartość. Jest to długotrwały proces, do przeprowadzenia którego niezbędna jest specjalistyczna wiedza oraz doświadczenie. 

Copyright ©  www.expert-net.pl - biuro rzeczoznawców samochodowych,  wykonanie: strony www Warszawa